A napelemes kiserőművek rendszeres karbantartás esetén évekig problémamentes áramtermelést biztosítanak. Lakásbiztosítása kiterjesztése esetén a legtöbb biztosító előírhatja az éves karbantartás elvégzését, ezért fontos, hogy rendszerét évente teszteljék és ellenőrizzék az esetlegesen felmerülő új problémák azonosítása és megelőzése érdekében.
Igen nagy számú (több ezer) napelemes rendszer ellenőrzése alapján kiderült, hogy éves ellenőrzések nélkül a következő hibák fordulhatnak elő:
Napelemek, tartók terén:
- A rögzítő bilincsek meglazulhatnak, ez által a napelem panelek elmozdulnak, extrém esetben leeshetnek
- A napelem panelek közül egy-egy részben, vagy egészben meghibásodik, ezáltal az egész rendszer teljesítményét lerontja, csökkenti
- A napelem paneleken un. „forrópontok” alakulhatnak ki, ezáltal fokozott tűzveszély kockázatát okozhatják
Inverter, vezetékelések, elosztó dobozok, AC/DC védelem:
- Rágcsálók által okozott károk a vezetékelésben (fokozott tűzveszély, zárlat veszély)
- Nem megfelelő UV védelem miatti kábel szigetelés sérülések (fokozott tűzveszély, zárlat veszély, elektromos ív kialakulásának veszélye)
- Az elosztó dobozokban az elektromos kötések meglazulhatnak, ezáltal elektromos ív alakulhat ki fokozott tűzveszélyt okozva
Mindezek csökkentik a rendszer teljesítményét, és a legrosszabb esetben tűzveszélyt, életveszélyt jelenthetnek.
Mire kell ügyelnünk a napelemes rendszerünk garanciáival kapcsolatban?
A napelemes rendszerek garanciái:
A napelemes rendszerekre a következő jótállások/garanciák vonatkoznak:
Napelem:
- Műszaki garancia, az esetleges meghibásodásokra, itt a gyártó vállalja, hogy meghatározott ideig a hibás elemeket cseréli (10-15 év)
Itt elsősorban fontos, hogy a hibák kiderüljenek időben, hogy ne az egész rendszerben okozzanak kárt. Ezt nyomon követhetjük a termelési adatokból, amennyiben van ilyen irányú hozzáférése a rendszerhez (panelenkénti nyomonkövetés lehetősége) Ha ez nem áll rendelkezésre, akkor csak műszeres, hőkamerás mérésekkel tudjuk kizárni az esetleges hibákat.
- Teljesítmény garancia a napelem panel termelésére (20-30 év), itt a gyártó vállalja, hogy a beépített panel a meghatározott idő elteltével is minimum mennyit kell termeljen.
Itt is nyomon kell kövessük a termelési értékeket, hiszen ha panel szinten problémák merülnek fel, az az egész rendszer teljesítményét lerontja, és éves (több éves) idő intervallumban nagy anyagi kiesést okozhat. Fontos azonban megjegyezni, hogy a napelemek garanciája előírhatja, hogy a panelekre csak akkor vonatkozik a garancia, ha megfelelően karbantartják őket.
Tartószerkezet:
- Műszaki és átrozsdásodás elleni garanciák ( 10 év )
Itt a gyártó vállalja – szakszerű beépítés esetén - ,hogy a tartószerkezet a napelem paneleket megtartja, ellenáll az időjárás okozta behatásoknak. Amennyiben megfelelő gyártó által készített rozsdamentes tartószerkezetünk van, nem lesznek a tetőn rozsdafoltok, folyások, sok év elteltével sem.
Inverter:
- Műszaki garancia (5 – 20 év)
Itt a gyártó vállalja, hogy az adott invertert a megadott garanciális időszakon belüli hiba esetén javítja, cseréli.
AC/DC védelem, elosztó dobozok:
- Műszaki garancia (jogszabályok alapján)
Sok esetben a napelemes rendszer kivitelezője nem előre gyártott – minősítéssel rendelkező – elosztókat alkalmaz, hanem saját maga által készítettet. Itt fontos megjegyezni, hogy ebben az esetben a felhasznált alkatrészek, anyagok rendelkeznek e CE minősítéssel, megfelelnek e az iparági szabályoknak?
Kivitelezés (ide tartozik a komplett rendszer kialakítása):
- Műszaki garancia, jótállás (jogszabályban meghatározva) (3-5 év)
Itt a kivitelező vállalkozás az adott intervallumra vállalja a rendszer hibátlan működését – ide tartozik a beázás mentesség is a tetővel kapcsolatban.
Mire kell ügyelni a garanciákkal kapcsolatban?
- Készült e átadás-átvételi dokumentáció a telepítéskor?
- Készült e garancia levél, mely részletezi a garanciák időtartamát, a garanciális ügyintézés módját, idejét?
- Rendelkezésre áll e megfelelő elérhetőség a garanciális hibák bejelenetésére?
- Létezik e még a vállalkozás aki a rendszert telepítette?
Garanciális kérdések, amiket jó ha tudunk:
- Amikor garanciális probléma merül fel, akkor a probléma megoldásához szükséges kiszállás díjmentes e, vagy fizetni kell érte?
- A garanciális problémával érintett eszköz (pl. inverter) leszerelése, elszállítása, javítása, visszaszerelése díjmentes e, vagy fizetni kell érte?
- Meg vannak e határozva az ügyintézési idők, vagy sem?
- A garanciális ügyintézés (javítás) alatt a kiesett teremelést térítik e?
A bypass diódák párhuzamosan vannak bekötve az egyes cellákkal vagy panelekkel, hogy áramutat biztosítsanak körülöttük abban az esetben, ha egy cella vagy panel meghibásodik vagy megszakad.
Miért fontos? Egy modulban lévő bypass dióda meghibásodása általában a három cellasor egyikének kikapcsolását eredményezi. Az eredmény a kibocsátás egyharmadával történő hirtelen csökkenése.
A repedt napelemek továbbra is képesek áramot termelni, de a feszültség alacsonyabb lesz, mint egy ép panelnél. A repedések számos okból előfordulhatnak, beleértve a fizikai sérüléseket, a túlzott hőt vagy a gyártási hibákat.
Miért fontos? Ezek a repedések/törések tökéletes helyet jelenthetnek a víz számára, hogy beszivárogjon a panelek belsejébe. Ami komoly biztonsági kockázatot jelent.
A hotspotok olyan magas hőmérsékletű területek, amelyek a napelem panelnek csak egy zónáját érintik, és helyileg csökkentik a hatékonyságot.
Miért fontos? A magas hőmérséklet az érintett területen csökkenti a kimeneti teljesítményt és felgyorsítja az anyagromlást.